Zespół Placówek Integracyjnych w Kowali

Relacja z wyjadu do Czech w ramach projektu Erasmus + we wrześniu 2017

       Dnia 17.09.2017r. wczesnym rankiem wyruszyliśmy spod Szkoły w Kowali w naszą podróż w ramach projektu Erasmus+ do Czech.

        Późnym popołudniem zwiedziliśmy piękną Pragę, która bardzo mi się spodobała . Widzeliśmy ciekawy  most Karola ze starymi rzeźbami zbudowany na największej rzece w Czechach Wełtawie oraz katedrę Św. Wacława wybudowaną w stylu gotyckim.

        Po krótkim pobycie w stolicy Republiki Czeskiej pojechaliśmy na miejsce realizacji projektu do miejscowości Okna, gdzie zostaliśmy zakwaterowani u czeskich rodzin. Na miejscu mogliśmy podziwiać florę i faunę Czech .

        Pierwszego dnia w czasie wspinaczki na zamek Bezdez, w ramach projektu mieliśmy okazję podziwiać roślinność okolicznych wzgórz i lasów. Porównywaliśmy napotkane kwiaty, krzewy i drzewa z florą naszego regionu (zadanie projektowe A4).

        W kolejny dzień pobytu uczyliśmy się zasad- jak bezpiecznie schodzić po ściance wspinaczkowej oraz  w ramach działań projektowych udzielanie pierwszej pomocy  przy złamaniach  lub w stanach  zagrożenia życia (zadanie projektowe A14). Następnie uczyliśmy się jak rozpalać ognisko i piec warzywa na ogniu (zadania A11 i A15) oraz jak budować szałas (A13). Podczas zabawy w geocoaching nauczyliśmy się niektórych słówek z języka angielskiego oraz czeskiego.

     W środę uczestniczyliśmy wraz z pozostałymi grupami projektowymi w spływie rzeką – raftingu (zad. A12). Wielką radość sprawiła nam jazda kolebieżkami. W tym dniu noc spędzaliśmy na campingu, poznając zasady bezpiecznego zachowania w lesie.

       W czwartek zwiedzaliśmy Zamek Valdstein, czyli w tłumaczeniu Leśny Kamień, podziwiając okoliczną panoramę z tarasów widokowych.

       W ostatni dzień pobytu odbyły się rozgrywki sportowe pomiędzy zespołami państw uczestniczących w ramach projektu.

       Następnie pożegnaliśmy się z rodzinami goszczącymi, z uczestnikami projektu i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.

      Życie w rodzinie czeskiej jest bardzo podobne do naszego ale mam wrażenie, że tam rodziny spędzają ze sobą więcej czasu np. podczas posiłku lub po powrocie dzieci ze szkoły.

       Działania projektowe jakie zostały zrealizowane w miejscowości Okna to:

-wspinaczka skałkowa,

-pierwsza pomoc(miała na celu sprawdzenie naszych umiejętności w przypadku zagrożenia życia),

-rozpalenie ogniska i smażenie kiełbasek,

-geocoaching(zabawa polegająca na odnajdywaniu ukrytych wcześniej obrazków),

-budowanie szałasu.

Opracowała: Emilia Mastalerz klasa VI

Wczesnym rankiem 18. września 2017 r. wraz z nauczycielami i  jedenastoma innymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy ps. „Szary” w Kowali wyruszyliśmy do miejscowości Okna w Czechach. Było to możliwe dzięki Programowi Erasmus+

i zaangażowaniu naszych nauczycieli.

             Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do pięknej stolicy Czech – Pragi. Podczas zwiedzania tego miasta mogliśmy podziwiać klimatyczne uliczki starej jego części, zabytkowe budowle, jak Katedra Św. Wita czy Most Karola. Po skończeniu wycieczki po Pradze pojechaliśmy do Okien, gdzie czekały na nas rodziny u których mieliśmy mieszkać. Mnie gościła rodzina znanego w tamtych stronach rzeźbiarza. Mogłem podziwiać jego prace i warsztat.

             Drugiego dnia wizyty cała grupa uczestników Projektu wybrała się do ufundowanego w 1264 r. przez czeskiego króla Přemysla Otakara II zamku Bezděz. Dotarliśmy tam pieszo, ale było warto. Ruiny zamku oraz będący jego częścią gotycki kościół, jak i jego okolica były zachwycające.

            Następny dzień spędziliśmy na grach terenowych. Nasze różnojęzyczne towarzystwo świetnie bawiło się przy budowie szałasu w lesie, wspinaczce, rozpalaniu ogniska. Śmieszne sytuacje wynikały głównie za sprawą odmiennych przyzwyczajeń i różnic językowych. Na szczęście język angielski okazał się „międzynarodowy” i byliśmy w stanie się porozumieć.

            Czwartego dnia uczestniczyliśmy w spływie kajakowym. Największą atrakcją były małe wodospady, które trzeba było pokonać bez wywrotki. Do miejsca w którym spędziliśmy nocleg  dotarliśmy już suchym lądem – na hulajnogach!

             Ostatniego dnia pobytu uczestniczyliśmy w zawodach sportowych, które odbyły się na boisku szkoły w Oknach. Graliśmy, jak u nas, w zbijaka, piłkę nożną, hokej i rzucaliśmy dyskiem. Wszyscy bawili się przednio. Kiedy zakończyliśmy igrzyska musieliśmy się rozstać

z poznanymi kolegami i przygotować do powrotu do Polski.

             Fajnie było poznać tyle osób z różnych krajów, rozmawiać z nimi i zwiedzić niezwykłe miejsca u naszych południowych sąsiadów.

            Opracował: Bartosz Pluta klasa VI

FILMIK

orzel

Dzisiaj jest:
20 Listopad 2018
Imieniny obchodzą:
Edyta, Edmund, Anatol
Do końca roku szkolnego pozostało:
-516 dni

Linki

Dziennik elektroniczny 

 

 

 Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Kuratorium Oświaty w Kielcach

 

 

Bezpieczna i przyjazna szkoła

 

 

Program Bezpieczna +

Znalezione obrazy dla zapytania program bezpieczna +

 

Projekt Erasmus+

 

GMINA SITKÓWKA-NOWINY

 

Bezpieczny internet 

 

 

Ogólnopolskia Koalicja

na rzecz

Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie.

 

  

Projekt Englisch Teaching

 

Polsko Amerykańska Fundacja Wolności

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Nidzicka Fundacja Rozwoju- NIDA

 

 NIDA.pl

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska

i Gospodarki Wodnej w Kielcach

 

Znalezione obrazy dla zapytania wfoś w kielcach

 

Zadanie pn.: Pracownia edukacji ekologiczno - przyrodniczej

w Szkole Podstawowej im. gen. Antoniego Hedy ps. "Szary" w Kowali

realizowane przez Gminę Sitkówka - Nowiny,

 jest współfinansowane ze środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

zgodnie z podpisaną w dniu 17.05.2017 roku umową dotacji na kwotę 20 000,00zł.

Statystyki

Użytkowników:
8453
Artykułów:
578
Zakładek:
1
Odsłon artykułów:
361782