Zespół Placówek Integracyjnych w Kowali

 

Pan Roman Napieracz – człowiek, który swoje życie związał z Kowalą


Pan Roman Napieracz w Szkole Podstawowej w Kowali przepracował 39 lat. To była jego pierwsza i ostatnia praca. Urodził się 4 lipca 1928 r. we wsi Krzcin w powiecie sandomierskim. Pochodzi z rodziny wielodzietnej, miał pięć sióstr i trzech braci. Jego ojciec był strażnikiem, wytyczał poziom wody w Wiśle i pracował na roli. Mama prowadziła dom, wychowywała gromadkę dzieci i pomagała mężowi w gospodarstwie. Po ukończeniu szkoły podstawowej pan Roman rozpoczął naukę w Gimnazjum Ogólnokształcącym w Tarnobrzegu, które ukończył w 1948 r.. 9 grudnia 1949 r. rozpoczął pracę w szkole w Kowali. Etat nauczycielski obejmował wtedy 26 godzin. Kierownikiem szkoły był wówczas pan Stanisław Baruch, który zaoferował młodemu nauczycielowi mieszkanie u siebie. Później zamieszkał u kierownika kamieniołomów - pana Kobosa a w latach pięćdziesiątych- już w szkole. W 1952 r. pan Napieracz ukończył liceum pedagogiczne, dziesięć lat później studium nauczycielskie – kierunek geografia. W roku 1977 uzyskał kwalifikacje równoważne wyższym studiom zawodowym. Przez cały czas pracy w szkole angażował się w życie wsi. Ściśle współpracował z OSP, był sekretarzem, a przez pewien czas pełnił nawet funkcję prezesa tej organizacji. Współpracował z Kołem Gospodyń Wiejskich, prowadził koło plastyczne dla młodzieży, ZHP, spółdzielnię uczniowską, chór itp. W czasie jego pracy zmieniali się przełożeni, po pierwszym kierowniku – którym był pan Stanisław Baruch, tę posadę objął pan Józef Janik, po nim pani Józefa Burdzińska , następnie pani Józefa Stefańczyk, pani Genowefa Zygadlewicz i pani Halina Musiał. Pan Roman Napieracz był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, posiada między innymi: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski, Złotą Odznakę ZNP, Odznakę 50 Lat w ZNP, wiele dyplomów, podziękowań i innych wyróżnień.


Jak to ze szkołą w Kowali było.... – notatki nauczyciela p. Romana Napieracza sporządzone w 1972 roku.


Jak wynika z wypowiedzi najstarszych mieszkańców wsi: Józefa Zawadzkiego i Stanisława Wieczorka szkoła w Kowali istnieje od niepamiętnych czasów. Powiadają oni, że szkoła od czasu I wojny światowej była drewniana. Wybudowana została kosztem mieszkańców wsi z jedną salą lekcyjną i mieszkaniem dla nauczyciela. Nauka wówczas odbywała się tylko w okresie zimy, to jest od listopada do Świąt Wielkanocnych. Prowadzono cztery oddziały, językiem wykładowym był rosyjski.
W okresie międzywojennym została wybudowana szkoła murowana staraniem pana Goltfarba, jako czynsz za użytkowanie góry gromadzkiej, z której wydobywano kamień. Do czasu II wojny światowej pracowali w tej szkole tacy nauczyciela jak: pan Jeleń, pan Wink, pani Tarnowska, pan Kamiński oraz pan Baryłko. Po odzyskaniu niepodległości, od roku 1945 funkcję kierownika szkoły pełnili: Stanisław Baruch, Józef Janik, Józefa Stefańczyk, Jozefa Burdzińska. W czasie pełnienia obowiązków kierownika szkoły przez pana Józefa Janika szkoła została rozbudowana. Dobudowano nowy piętrowy budynek, w którym mieściła się sala gimnastyczna, jedna sala lekcyjna oraz mieszkania dla trzech rodzin nauczycielskich. Od 1945 roku pracowało w niej po kilku nauczycieli i zmienił się stopień organizacyjny szkoły. Od roku 1963 szkoła posiadała już osiem klas. Uczyło się w niej 192 dzieci i pracowało siedem sił nauczycielskich, a mianowicie:
Pani Genowefa Zygadlewicz – kierownik szkoły
Pani Józefa Burdzińska
Pan Roman Napieracz
Pan Tadeusz Król
Pan Władysław Kubiś
Pani Barbara Nowicka
Pani Krystyna Jantura

 

orzel

Dzisiaj jest:
20 Październik 2018
Imieniny obchodzą:
Ireny, Kleopatry, Jana
Do końca roku szkolnego pozostało:
-485 dni

Linki

Dziennik elektroniczny 

 

 

 Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Kuratorium Oświaty w Kielcach

 

 

Bezpieczna i przyjazna szkoła

 

 

Program Bezpieczna +

Znalezione obrazy dla zapytania program bezpieczna +

 

Projekt Erasmus+

 

GMINA SITKÓWKA-NOWINY

 

Bezpieczny internet 

 

 

Ogólnopolskia Koalicja

na rzecz

Bezpieczeństwa Dzieci w Internecie.

 

  

Projekt Englisch Teaching

 

Polsko Amerykańska Fundacja Wolności

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Nidzicka Fundacja Rozwoju- NIDA

 

 NIDA.pl

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska

i Gospodarki Wodnej w Kielcach

 

Znalezione obrazy dla zapytania wfoś w kielcach

 

Zadanie pn.: Pracownia edukacji ekologiczno - przyrodniczej

w Szkole Podstawowej im. gen. Antoniego Hedy ps. "Szary" w Kowali

realizowane przez Gminę Sitkówka - Nowiny,

 jest współfinansowane ze środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

zgodnie z podpisaną w dniu 17.05.2017 roku umową dotacji na kwotę 20 000,00zł.

Statystyki

Użytkowników:
8429
Artykułów:
578
Zakładek:
1
Odsłon artykułów:
350079